Reklama

Czy będzie święcenie pokarmów w Wielką Sobotę?

Opublikowano: 27 marca 2021 07:23
Autor: Farida Leśniewska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kuria Kaliska wydała wytyczne dotyczące obchodów Świąt Wielkanocnych.

Reklama

Przede wszystkim wierni, którzy nie wezmą udziału w celebracji Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie popełnią grzechu. Obecność w kościele nie jest obowiązkowa. 

Usilnie zachęcamy Księży Proboszczów, aby organizowali transmisje z kościołów parafialnych w mediach społecznościowych, a ich terminy podali odpowiednio wcześniej do wiadomości swoim wiernym tak, by mogli łączyć się duchowo. W razie niemożności zorganizowania transmisji parafialnych, należy poinformować wiernych  o transmisjach ogólnopolskich i diecezjalnych. Należy podkreślić znaczenie celebracji diecezjalnych, którym przewodniczy biskup – czytamy w komunikacie Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. 

Obchody Triuudum Paschalnego będą odbywać się jedynie w katedrze i kościołach parafialnych – z zachowaniem norm sanitarnych. Obowiązywać będą limity 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu minimum 1,5 m dystansu. Wierni mają obowiązek noszenia maseczek. 

WIELKANOC 2021. CO ZE ŚWIĘCENIEM POKARMÓW?

Władze kurii kaliskiej zezwalają na organizowanie w parafiach święcenia pokarmów, jednak pod pewnymi warunkami. 

Możliwe jest organizowane poświęcenia pokarmów wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa), które w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić można na zewnątrz kościoła. Zachęcamy, aby  w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin – zaznaczają władze kurii kaliskiej. 

Osoby, które nie zdecydują się wziąć udział w święceniu pokarmów powinny przed śniadaniem wielkanocnym uroczyście pobłogosławić pokarmy w domu. 

Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, zachęcamy do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba – wskazują przedstawiciele kurii. 

CZYTAJ TAKŻE: DZIŚ BISKUP KALISKI OFICJALNIE OBEJMIE WŁADZĘ

WIELKANOC 2021. CZY BĘDZIE PROCESJA?

Obrzędy Wigilii Paschalnej mogą obywać się w kościele. Nie odbędą się jednak pokropienia ani sakramenty chrztu. 

Nie organizuje się procesji rezurekcyjnych. Celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub na początku Mszy o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła. Gdy ograniczenia co do liczby wiernych tego wymagają, w Niedzielę Zmartwychwstania można odprawić więcej Mszy Świętych. Biskup Kaliski na podstawie posiadanych uprawień udzielił pozwolenia każdemu kapłanowi na terenie diecezji kaliskiej do sprawowania czterech Mszy św.  w tym dniu w sytuacji konieczności duszpasterskiej – informują przedstawiciele kurii. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.