Reklama

Pleszew. To była ogromna pisanka! Ważyła 120 kg. Trafiła nawet do Księgi Rekordów

Opublikowano: 3 kwietnia 2021 06:00
Autor: Farida Leśniewska

w 2008 roku w centrum miasta stanęła wielka pisanka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Świąteczne ozdoby w Pleszewie – to już tradycja. Warto zajrzeć na rynek i zrobić sobie kilka fotek – oczywiście w tle z kurą czy zającem – na pamiątkę. A pamiętacie jak w 2008 roku w centrum miasta stanęła wielka pisanka – jajo gigant? My tak!

Reklama

W tym roku centrum miasta strzeże kura – nazwana Kokorynką – w towarzystwie zająca – na razie bez nazwy, ale może macie jakieś propozycje – a wokół nich rozmieszczono kilka kolorowych jaj. Są też jaja – pisaneczki zawieszone na drzewach w centrum miasta.

Jak mówi włodarz Pleszewa, Arkadiusz Ptak – „pięknymi wielkanocnymi pisankami maluchy z przedszkoli postanowiły przekazać wszystkim mieszkańcom życzenia kolorowych i radosnych świat”. Wyjaśnia również, że pisanki zawieszały – jak to ujmuje – „dobre duszki z UMiG w Pleszewie, spółki Sport-Pleszew, Zajezdni Kultury oraz z centrum wolontariatu”.  Dzięki ozdobom zrobiło się i kolorowo i weselej.

- Jest świątecznie, no i z jajem – tak mieszkańcy Pleszewa komentują te wielkanocne akcenty.   

Pleszew. Wielka pisanka na rynku   

Warto zajrzeć na rynek w Pleszewie i zrobić sobie kilka fotek – oczywiście w tle z kurą czy zającem – i oczywiście na pamiątkę. Co zresztą chętnie czynicie. 

– Córka prosiła, żebyśmy tu przyszli obejrzeć kurę i zająca. Mamy już sporo fotek – będzie co oglądać w święta – mówi nam jedna z mam. 

A pamiętacie jak w 2008 roku w centrum Pleszewa stanęła wielka pisanka – jajo gigant?  Był to pomysł ówczesnego burmistrza - Mariana Adamka.

– Pomysł narodził się w Ratuszu wraz z grupą pracowników, wielu  z nich nadal tam pracuje. Oni zawsze mieli i do dziś mają oryginalne pomysły. To ludzie z ogromnym potencjałem

 – wspomina dziś były włodarz Pleszewa, Marian Adamek. 

Pisankę ozdabiali pleszewscy gafficiarze: Bartosz Madaliński, Bartłomiej Hajdasz i Michał Małachowski, pod bacznym okiem koordynatora - Przemysława Marciniaka.

Do miasta zjechali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Rekordów i Osobliwości – Dionizy i Maria Zejerowie. Przybyli specjalnie po to, aby zmierzyć naszą pisankę. Warto przypomnieć, że technicznie w jej wykonanie zaangażowali się:  „Spomasz” z Pleszewa oraz Przedsiębiorstwo Komunalne. Konstruktorem pisanki był - Jerzy Wrzeszczyński. Stalową konstrukcję jaja wypełnili - Henryk Brodala i Bogdan Całka.

 

Kiedy przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Rekordów i Osobliwości mierzyli dzieło – wszyscy wstrzymali oddech. Na szczęście okazało się, że jest większe od dotychczas najokazalszej pisanki w Polsce, która stała wówczas w Rabce Zdroju. Fakt ten został odnotowany w Księdze Rekordów i Osobliwości. Pleszewskie jajo miało 325 cm wysokości i 572 cm obwodu, i ważyło 120 kg.

Pleszew. Pisanki na Ratuszu 

Były burmistrz mówi wprost, że wielkie jajo na rynku – było dużym wyzwaniem logistyczno-konstrukcyjno – wykonawczym. Piszemy o tym w najnowszym - świątecznym wydaniu „Życia Pleszewa”.  Przypominamy też ozdoby z 2009 roku, kiedy to elewację Ratusza w Pleszewie przyozdobiło kilka tysięcy pisanek. Jaja dosłownie „zawisły” na ścianach budynku.

– Cała frontowa ściana Ratusza była obwieszona pisankami. Wrażenie było niezwykłe. To była taka kontynuacja tej tradycji ozdób wielkanocnych na pleszewskim rynku – wspomina dziś  Marian Adamek.

Więcej przeczytacie w najnowszym – świątecznym wydaniu „Życia Pleszewa”. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.